Мемориален комплекс "Вълчан войвода"

 Здравейте!

Много интересен комплекс се намира близо до гр. Елена, в село Раювци, а именно мемориален комплекс "Вълчан войвода".

Комплексът се намира на хълм над селото и се състои от кромлех, паметник на Вълчан войвода, християнски храм параклис "Св. Петка Търновска". Има беседка и пейки за отдих, а гледката, която се разкрива към язовир Йовковци, планината и селото е прекрасна.


Всеки е чувал за Вълчан войвода. Познат е в Странджа, Стара планина, Беломорието и Родопите. Той е реална личност, но въпреки това образът му е обвит в митове и легенди, има спорове дори за рожденото му име, постиженията и заслугите, които има обаче са толкова значими, че граничат с легендарното. Вълчан войвода е живял в края на 18-ти век и началото на 19-ти, защитавал е онеправданите и е събирал средства за освободителни борби. Имал помощник Емин-ага, който го осведомявал за движението на керваните превозвали злато към цариградската хазна. Вълчан и четниците му обирали златото, но намирали и римски, тракийски и страобългарски съкровища. Всичко, което е намерил и отвоювал е било за България. Помагал на бедните, строял къщи и манастири, оказвал закрила.

Според една от легендите Вълчан имал толкова много богатство, че пратил свои хора при руския цар да го увещават да започне война с Османската империя като войводата обещал да заплати всички разходи. Според друга легенда той спонсорирал братята Евлоги и Христо Георгиеви, чрез тях той дал и парите за построяването на Софийски университет "Св. Климент Охридски".

Може би най-разпространената легенда гласи, че голяма част от намерените съкровища Вълчан криел в някоя пещера. Множество пещери и местности и до ден днешен продължават да бъдат разкопавани от иманяри в търсене на съкровищата.

Смята се, че Вълчан войвода умира в Румъния, но липсва яснота къде точно.

Въпреки неяснотите около съдбата му и историческите данни Вълчан войвода остава един от първите борци за национално освобождение. 



Това е единственият паметник на Вълчан войвода и въпреки, че като основно място, където е действал се счита Странджа, през 1810 г. след провала на Странджанския заговор той се заселва в Еленския балкан, затова и не е странно, че именно тук има негов паметник.

Паметникът сам по себе си също много ме впечатли, изключително детайлен, създатели са Димо Бойчев и Владо Мъников.


След паметника разгледахме кромлеха. Наричат го "българският Стоунхендж". Кромлехът представлява големи каменни блокове, наредени в кръг, които се използват за древни ритуали. Този в Раювци е изграден през 2017 г. и не е от древни времена, но и неговата цел е друга. На всеки един камък е издълбана мисъл, която те кара да се замислиш, да почувстваш, да се развълнуваш. Четейки мислите човек забавя темпо, отдава се на момента, поглежда дълбоко в себе си. 





След като прочетете надписите може да си починете на някоя пейка или да запалите свещичка в параклиса.



Този комплекс е прекрасно място за разходка и си заслужава посещението. Няма такса вход, има паркинг и малко заведение за хранене.

Завършвам с една мисъл, която видях там и много ми хареса: "Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори".


Може да ме последвате във фейсбук - Пътуване без граници и Instagram, за още идеи за разходки.

До скоро! :)



Коментари

Популярни публикации от този блог

"Тайната на Рим" - ключалката с най-хубавата гледка

Комплекс "Бунтовна"

Разходка до гр. Стрелча